Aile Danışmanlığı Sertifikası

Tecrübe Eğitim Kurumları bünyesinde, Uzman Eğitmen ve Klinik Psikolog Gökhan Çınar tarafından verilen MEB onaylı aile danışmanlığı eğitimi aile danışmanlığı profesyonelliğini katılımcılarına kazandırabilecek nitelik ve içeriktedir.

Dijital çağın nimetleri arasındaki uzaktan eğitim, kimilerince halen daha güvenilirliği ve geçerliliği tartışma konusu olan bir modeldir. Ancak bu yargıyı yıkan oldukça önemli bir özellikten söz etmek de gerekir: Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika.

İnsanların örgün eğitimden farklı olarak istedikleri yerde ve zamanda katılabildikleri, çeşitli belge, video ve benzeri dokümanlarla desteklenen ve bilgisayar, tablet veya akıllı telefonlarda kolayca erişimi mümkün olan uzaktan eğitimler; bugün katılımcılarının büyük bir yüzdeliğini meslek sahibi yapan maddelerden bir tanesi olmuştur. Sınırların kaldırıldığı bu modern sistem içerisinde, aile danışmanlığı konusu da hızla yer edinmiştir.

Herhangi bir sertifika programından farklı kuralları bulunan ve bu kurallar dışında kalan kişilerin katılması mümkün olmayan özel bir eğitim programı olan aile danışmanlığının, MEB onaylı verilmesi de pek çok geçerli nedene dayanmaktadır. Toplumda sağlıklı, mutlu, bilinçli ve uyumlu ailelerin oluşmasına destek veren bu bilimsel alan, aynı zamanda kişilerin kent yaşamına uygun bir hayat kurmasına da yardımcı olmaktadır. Bu desteği sağlarken de aile danışmanının psikolojik ve sosyolojik birçok metoda hakim olması, gerektiğinde iyi bir kriz yönetimi yapması ve danışanlarının karmaşık duygu durumlarına karşın iyi planlanmış bir yol haritası çıkarmaları gerekmektedir.

Keyifli ve faydalı olduğu kadar zor bir meslek olan aile danışmanlığında, kişilerin uzmanlaşmadan önce alacakları eğitimin niteliği, içeriği ve yeterliliği de işte bu nedenle çok önemlidir. Öyle ki sosyal bir kurum olarak aileye yardım etmek, insana yardım etmektir. Bu bilinçle geliştirilen aile danışmanlığı eğitimi de Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatıyla sunulduğu takdirde fayda sağlayabilir.

Bir aile danışmanı, aile içerisinde yer alan tüm sorunların nedenlerini ve çözüm yöntemlerini ortaya koyarken aynı zamanda ailelere koruyucu, önleyici ve tedavi edici uygulamaları da öğretmektedir. Temel misyonları çiftlere, ebeveynlere, çocuklara veya üst nesillere kendilerini tanıma, anlama ve iç görü geliştirerek farkındalık oluşturma yöntemlerini aktarmak olan aile danışmanları; tüm aile üyelerinin birbirleri ile sağlıklı iletişim kurmaları hususunda da destek vermektedir. Bu sayede her fert, aile içerisindeki farklılıkları gözeterek de uyum içerisinde yaşamayı öğrenebilmektedir. Bu denli mühim sonuçlara ulaşma tekniklerinin işlendiği aile danışmanlığının eğitiminin de uzmanlık düzeyinde olması gerekmektedir.

Hayatın her evresinde ailenin yaşam kalitesini yükseltecek eğitim, rehberlik, danışmanlık ve rehabilitasyon hizmetlerini verecek aile danışmanlarını yetiştiren Tecrübe Eğitim Kurumları; katılımcılarına oldukça kapsamlı bir içerik sunmakta ve tüm bu süreçte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yönetmeliğine uygun bir öğrenimin kapılarını açmaktadır. Eğitimde yaşanan dijital dönüşüme başarılı imzalar atan kurum, özgün teknikleriyle ve sürdürülebilirliği olan yöntemlerle aile danışmanlığı alanında da iddialı bir eğitim sunduğunu kanıtlamıştır.

Eğitmen Gökhan Çınar’ın bilgi ve deneyimleriyle oluşturulan bu programda her kursiyer alana dair verileri toplamak, yorumlayabilmek ve çözüm sunabilmek konularında yetkinlik kazanmaktadır.

Eğitim süreci başladığı andan itibaren kurumun öğrencisi olduğunuz bilgisi, il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne iletilmektedir. Bu bildirimin ardından öğrencilerin evrakları ve kurs bitirme tarihi beyanı Bakanlığa iletilir, bu şekilde yasal süreç başlamıştır. Belirtilen şartlara uygun olarak eğitimin tamamlanmasının ardından kursiyerler, MEB onaylı aile danışmanlığı sertifikası almak için gözetmenler eşliğinde sınava girer. Sınavda başarı gösteren katılımcılar, almaya hak kazandıkları sertifikalarını yine Tecrübe Eğitim Kurumları aracılığıyla temin edebilirler. Siz de bu eşsiz sertifikaya sahip olmak, nitelikli bir eğitim almak ve kariyerinize aile danışmanı olarak devam etmek için kurumumuza başvurabilirsiniz.