Ön Başvuru Formu

Korona Sonrası Uzaktan Eğitimin Önemi

Korona virüsü 2020 yılının büyük bir çoğunluğunu ele geçirdi ve tüm dünya, bu virüs ile mücadele etmek için hayatın birçok alanında yeniliklere gitti. Özellikle eğitimin aksamaması için uzaktan eğitime geçildi. Hali hazırda bu eğitim sistemi birçok ülke tarafından daha öncesinde kullanılmış olsa bile korona sonrasında uzaktan eğitimin önemi daha iyi anlaşılmıştır.

Eğitimlere ara verilmek zorunda kalınması ve bu aranın ne kadar süreceği hakkında kesin bir bilginin olmaması online eğitime hızlı bir geçiş yapmamızı sağladı. Daha öncesinde online eğitim sistemini aktif olarak kullanan ülkeler zorlanmadan bu sürece uyum sağlarken çoğu ülke bu konuda avantaj sağlayamadı.

Türkiye bu süreci Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yürütmeye başladı. Eğitim Bilişim Ağı 2011-2012 döneminde geliştirilen bir projeydi ve bu proje üzerinden korona süreci yönetildi. Artık tüm eğitim hayatımızı uzaktan eğitimle devam etmek durumunda kaldığımız bu süreç geçici olsa da online eğitimin ne kadar avantajlı olduğu net bir şekilde görüldü. Kısacası eğitimde dijitalleşme bir zorunluluk haline geldi diyebiliriz. Bu alana uzun süredir yatırım yapan eğitimin dijitalleşmesi için katkıda bulunan ülkeler hem bu dönemde avantaj sağladı hem de hiç şüphesiz ki her zaman avantajlı olacaktır.

Peki bu uzaktan eğitim için gerekli koşullar neler?

En önemli koşul teknolojik altyapının sağlanmasıdır. Diğer detaylar ise eğitimcilerin sanal eğitim becerilerini geliştirmiş olmaları ve sanal eğitimin içeriği oldukça önemli iki konudur. Sonuç olarak da bu online eğitimin etkisini ölçebilmek yani etkili ölçme değerlendirme sistemlerinin üretilme konusudur.

Ülkemizde bu koşullar sağlanmış ve Fatih Projesi üzerinden gerçekleştirilen uzaktan eğitim sistemi her geçen gün daha da ilerleme kat etmektedir. Bunun yanı sıra birçok kurum online eğitime geçmiş ve her geçen gün kurs yelpazesini geliştirerek arttırmaktadır. Tecrübe Online’ da bu kurumlardan en eski ve köklü olanlar arasındadır. Alanında uzman ekibi ile gelen istekler doğrultusunda yeni kurslar yeni eğitim paketleri hazırlayan tecrübe online ekibi; eğitim sonrasında vermiş olduğu onaylı sertifikalar ile de kariyeriniz için güzel bir adım atabilmenize destek olmaktadır.

MEB onaylı, Üniversite onaylı ve Uluslararası geçerliliği olan belgeler sayesinde meslek sahibi olabilirsiniz. Özellikle zamanında eğitimini tamamlayamamış bireyler için uzaktan eğitim oldukça avantajlı bir fırsat haline gelmiştir. Alacağınız mesleki online eğitimler ile yeni bir mesleğe başlangıç yapabilir, kariyerinizde o yönde ilerleyebilirsiniz.

Kısacası sadece korona salgını döneminde değil her an önemli olan, hayatımızda her an var olacak olan dijitalleşme yani uzaktan eğitim artık günümüzde ve ilerleyen dönemde aktif olarak kullanılan ve kullanılacak olan bir eğitim sistemidir.