İnsan Kaynakları Yönetimi

Yaşam koçluğu dahil koçluk eğitimlerinin temel amacı, bireylerin performanslarını arttırarak şu an yaşamlarında bulundukları konumdan varmak istedikleri konuma kadar ulaşmalarını sağlamaktır. Koçların asıl görevi,  bireylere gerçek potansiyellerini ortaya koyabilmeleri ve yaşamlarında bunları kullanabilmeleri için destek vermektir. Aynı zamanda koçluk, kişilerin veya kurumların gelişmesine, yeni bir yetkinlik veya davranış öğrenmesine ve en önemlisi de bir probleme çözüm getirecek şekilde destek veren bir iş birliği sürecidir. Bireylerin kendilerine has doğrularını yaşama geçirmeleri konusunda koçların destekleri oldukça etkili olmaktadır. 

 

Yaşam Koçluğu Nedir?
Günümüzün en önemli meslek dallarında biri olan yaşam koçluğu, yaşamınızın her alanında sizleri rahatlatacaktır. Son zamanların popüler olan yaşam koçluğu mesleği eğitimleri de oldukça merak konusudur. Peki, hayatınıza güzel dokunuşlar yapmanızı sağlayacak olan yaşam koçluğu ne demek? Bu soruya net bir yanıt vermek mümkündür. Örneğin; hepimizin yaşamında aslında hayata geçirmek istediği birçok plan bulunuyor. Ne yazık ki bu planların çoğu bazen sadece plan olarak kalıyor ve gerçekleşmiyor. İşte bu konuya açıklık getirmek ve yaşamımızda bazı planlara yer vermek için yaşam koçları devreye giriyor.

 

Yaşam Koçu Ne İş Yapar?
Yaşam koçu, genel olarak geleceğe dair kurduğunuz planları, maddi ve manevi her anlamda en uygun şekilde gerçekleştirmek için gerekli desteği veren bir nevi rehberdir. Günlük yaşamda dahi herkesin zaman zaman gerek aile gerek iş gerekse de sosyal hayatında bazı sıkıntılar meydana gelebiliyor. Bu tür sıkıntıların üstesinden gelmek bazen bireysel olarak mümkün olamayabiliyor. Tek başınıza aşmakta zorlandığınız sorunlar, yaşam koçu rehberliği ile kolaylıkla aşılabilir hale geliyor. Bu sayede de geleceğe dönük planlar da daha rahat şekilde yapılabiliyor.
Yaşam koçunun taşıdığı bazı sorumluluklar vardır. Bu sorumlulukları yerine getirmek üzere görev yapmaktadırlar. Bu görevler ise şu şekildedir:

  • Danışanın istediği hedeflere ulaşması adına yaşam tarzına uygun bir bakış açısı geliştirmesini sağlar.
  • Danışanın hedeflerine, karakterine ve bakış açısına uygun eylem planları ve stratejiler geliştirir.
  • Etkili, başarılı ve dengeli bir yaşam sürmesi için danışanın doğru karar alma ve seçim yapma yetilerini geliştirmeyi sağlar.
  • Danışanın sorumluluk almasını sağlar ve buna karşı bir bakış açısı geliştirir.

 

Yaşam Koçluğunun Faydaları Nelerdir?
Yaşam koçu, yaşamında değişiklik yapmak isteyen ancak eyleme giremeyen kişilere rehberlik yaparak herkesin hayalini kurduğu ve planladığı faaliyetlere kavuşmasını sağlar. Yani yaşamınızda hızlı ve çabuk bir değişim olmasını istiyorsanız yaşam koçlarından destek alabilirsiniz. Aynı zamanda da küçük adımlarla çok daha büyük değişimler kazanabilirsiniz. Ayrıca eğer ki hedefleriniz varsa ve bu hedeflere odaklanmak istiyorsanız hedefinizi doğru bir şekilde belirleyebilir, yaşam koçunuzdan yardım alabilirsiniz. Bunun yanı sıra yaşam koçluğunu faydaları şu şekildedir:

  • — İş hayatınız ile özel hayatınızı dengede tutmanızı sağlar,
  • — Öz güven kazandırır,
  • — Daha aktif ve hareketli olmanızı sağlar,
  • — Daha sağlıklı beslenmenizi sağlar,
  • — İyi ilişkiler kurmanıza olanak tanır,
  • — Konsantrasyonunuzu arttırır vb.