Hitabet Teknikleri

Diksiyon eğitimi, yaşadığımız iletişim çağında bütün meslek grupları ve çalışma hayatı öncesinde kendini geliştirmek ve bir adım öne geçmek isteyen birçok kişi için önemli bir eğitim konumuna gelmiştir. İyi bir diksiyona sahip olmak,etkili ve sağlıklı bir iletişimi de beraberinde getirir. Diksiyon, iş hayatında iletişim alanında yaşadığımız handikapları kolayca aşmamızı sağlarken; gündelik yaşamda da çevremiz ile sağlıklı iletişim kurmamıza yarayan etkili konuşmanın temel dinamiğidir.

İyi bir diksiyona eğitiminden geçmek berberinde size iyi bir hitabet ustası olmanın da kapısını açacaktır. Hitabet, genel anlamı ile ikna edici ve etkili konuşma sanatıdır. Bu sanatta başarılı olmak, iyi bir diksiyon ve etkili konuşmanın temel etmenlerini yerine getirmekten geçer. Başarılı bir retorik ustası; iyi bir diksiyona sahip, konuştuğu dilin hakimiyetini kendinde bulunduran kişidir. Hitabet becerisi gelişmiş kişiler, bireyleri ve toplulukları kolayca etkileyebilir, insanları konuşmada kolayca tutup ‘odak’ta kalmalarını sağlarlar. Hitabet ustası kişiler; bilgi ve deneyimlerini doğru ve direkt olarak aktarıp, topluluk içerisinde ‘kanaat önderi’ pozisyonuna kolayca geçebilirler.

Peki, iyi bir hitabet yetisine sahip olmak için neler yapmak gerekir, hangi yöntemleri izlemek gerekir? Bunlara kısaca bir göz atalım:

  • - Etkili konuşma konusunda başarılı olmuş kişiler, konuştuğu dilin gramer yapısına ve sözcüklerine hakim kişidir. Kelimeleri, deyimleri doğru bir biçimde cümle içinde kullanmak, kelimelerin anlamlarına dikkat ederek konuşmak hitabet konusundaki temel gerekliliklerdir. Kelimelerle de iyi ilişki kurmanın yolu ‘düzenli kitap okumak’tan geçer. Kitap okumayı alışkanlık haline getiren kişilerin kelime dağarcıkları gelişir, etkili ve doğru bir biçimde sözcükleri cümle içinde kullanırlar.
  • - Hitabet konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri de ‘diksiyon’dur. Kelimeler ve anlamlarına hakim olmak kadar bunların doğru bir biçimde telaffuz etmek de önemli bir husustur. Kişilerle ya da topluluklarla iletişim kurarken ağzımızdan çıkan her sözcüğün, hecenin , sesin doğru bir biçimde karşıya aktarılması gerekir. Etkili iletişimin temel hususu, iyi bir diksiyona sahip olmaktır.
  • - Konuşmacı olarak dil hakimiyetine hakim olmak kadar jest mimikleri doğru kullanmak da mühimdir. Beden dilimiz, etkili konuşmanın olmazsa olmazıdır. Sözcüklere ve diksiyona olan hakimiyetimizi pekiştirecek, konuşmanın etkili bir biçimde karşı tarafa aktarılmasını sağlayacak olan şey ‘jest ve mimik’lerin doğru kullanımıdır.
  • - İyi bir hitabet ustası, konuşmasında ilgiyi ve odağı üzerinde toplar. Dinleyicide merak uyandırmak, ilgisini ve dikkatini başka yerlere yönlendirmeden ‘odak’ta kalmalarını sağlamak iyi bir konuşmacının sahip olabileceği bir yetidir. Konuşmanızda ilgi uyandıracak meseleleri seçmeniz, dinleyicilerle interaktif bir ortam kurmanız önemlidir. Dinleyiciyi odakta tutmak için onlara sorular yöneltip, dikkatlerini konuşmanıza vermelerini sağlayabilirsiniz.
  • - İyi bir konuşmacı, yapacağı konuşmaya önceden hazırlıklı olan kişidir. Yapacağı konuşmayı önceden planlar, vereceği anekdot ve örnekleri önceden kurgular ve hazırlıklı bir biçimde konuşmasını gerçekleştirir. Hazırlık yapmak, sizi de rahatlatacak ve konuşmaya hazırlayacak en iyi yöntemlerden biridir.

Tecrübe Eğitim Kurumları’nın size sunduğu Diksiyon ve Hitabet Teknikleri Eğitimi ile etkili bir konuşmacı olmanın farkını yaşayın. Tecrübe Eğitim Kurumları’nın farkı ile diksiyonunuzu geliştirip, hitabet tekniklerinin hepsini detaylıca öğrenip etkili bir konuşmacı olmanın farkını yaşayabilirsiniz.