YAŞAM KOÇLUĞU EĞİTİMİ

 

     Bir koçluk sanatı olan ve insanların kendilerini güçlendirmek, farkındalıklarını arttırmak, özgüvenlerini yükseltmek, tutum ve becerilerini geliştirmek, öz benliklerini ve iç dünyalarını daha iyi tanımak ve bu sayede yaşamlarına daha optimist bir pencereden bakmak adına ihtiyaç duydukları tüm ipuçlarını barındıran Yaşam Koçluğu; disiplinler arası bir çalışma şekli ve elbette ki bir uzmanlık alanıdır. İçinde bulunduğumuz son 15 yılda ülkemizde de giderek yaygınlaşan Yaşam Koçluğu; kişilerin psikolojik ve sosyolojik gelişim süreçlerine hizmet etmekte, toplum içerisinde daha güçlü ve özgür bir karakter yapısına sahip olmalarına da yardımcı olmaktadır. İnsanların seven, onlarla yakın çalışmaktan keyif alan ve psikolojik açıdan sağlıklı olan herkes koçluk yapabilmektedir. Her şeyden önce kendilerine yarar sağlamayı ve akabinde çevrelerine de fayda oluşturmayı hedeflenen bireyler, bu eğitimlere yoğun ilgi göstermekte ve Yaşam Koçluğunun tüm aşamalarını öğrenmek istemektedir. Kişilerin mevcut hayat standartlarına odaklanmalarına, gerekli maddi ve manevi değişiklikleri yapmalarına ve kendilerine yepyeni ve pozitif hedefler koymalarına olanak sağlayan bu sanat dalı, insan hayatındaki geçiş süreçlerinin kontrollü ve yararlı yönetilmesine de destek olmaktadır. Özellikle motivasyon konusunda tam bir altın anahtar niteliği taşıyan Yaşam Koçluğu, keşfedilen yeni deneyimlerin içerisindeki en hayırlı anı görebilmelerini de sağlamaktadır. Bir koçun ise yaşamı boyunca eğitime yatırım yapması ve kendisini her daim geliştirmesi gerekmektedir. Kişilerin iç dünyalarında var olan ama bazen farkında bile olmadıkları yaşam gücünü ortaya çıkarmalarının hemen ardında hayatlarını eşsiz ve tam da istedikleri gibi bir noktaya getirebilecekleri teorisini destekleyen Yaşam Koçluğu Eğitimi, belki de bir insanın kendisine ve çevresine yapacağı en büyük iyiliklerden de biridir.

     İnsanların değişim süreçlerinin yönetildiği bir farkındalık alanı olarak açıklanabilen Yaşam Koçluğu, bu farkındalık sonrasında hedeflenen yeni yaşam pratiklerine ulaşmak için ihtiyaç duyulan harekete geçirme unsurlarının hemen hepsini içerisinde barındırmaktadır. Kişilerin bu aydınlanma sürecinde yaşayacakları her bir olayı, profesyonel bir bakış açısıyla yorumlamayı başaran Yaşam Koçları ise danışanlarına, hayallerine uygun yepyeni başlangıçlar inşa ettirmektedir. Yaşam Koçluğu Eğitimi boyunca insanı, insana dair deneyimleri, değişimin sancılı ve bir o kadar da rahatlatıcı etkisini ve hedeflere ulaşmada motivasyonun, içsel gücün ve özgüvenin önemini öğrenen Yaşam Koçu Adayları; birbiriyle çelişmeyen, tutarlı yolları hangi adımlarla izlemeleri gerektiğini de anlamaktadır. Koç-danışan ilişkisi içerisinde “alfa” konumunda bulunan Yaşam Koçlarının aldığı bu sorumluluk ise beraberinde objektif ve insan odaklı olma zorunluluğunu getirmektedir. Benzer birçok aşama ile başarı yakalamayı ve danışanlarının hayatlarında o küçük mucizeleri yaratmayı hedefleyen Yaşam Koçluğu Eğitimi katılımcıları, eğitim sonrasında Türkiye’de ve tüm dünyada geçerli olan bu mesleği icra etmenin ayrıcalığını da yaşamaktadır. Eğitim boyunca katılımcılara, eğitmen tarafından titizlikle hazırlanmış video ders anlatımları, PDF kaynaklar ve ilgili dokümanlar ile sınırsız tekrar şansı da sunulmaktadır. 2 ay sürecek bu eğitimin sonunda tüm katılımcılara uygulanacak bir Bitirme Sınavı bulunmaktadır.

Bu eğitim ile katılımcılara;

 • Koçluğun tanımı ve faydaları,
 • Koçluk hizmeti verilecek kitlenin özellikleri,
 • Koçluk teknikleri, etkili iletişim ve ikna yöntemleri,
 • Sorun tespit etme ve alternatif çözüm sunma becerisi,
 • Soru sorma sanatı,
 • Sorun atlatma, düşündürtme, sondajlama ve çapalama,
 • Koçluk ilişkileri,
 • Bilginin kullanılması,
 • Karakter analizi,
 • Soru kalıplarının gücü,
 • NLP ve Kuantum Düşünce Tekniği,
 • EFT ve SEDONA,
 • Kapı kolu çapası, affetme ve arınma çalışmaları,
 • 3D, farkındalık ve şimdiden geleceğe ulaşmak tekniği,
 • Eylem planı geliştirme,
 • Doğru hedefler belirleme gibi konularda yeterlilik kazandırılmaktadır.
     Kursiyerlerin davranışsal becerilerinin gelişmesine ve farklı bakış açıları kazanmalarına olanak sunan bu eğitime; koçluk alanında kendisini geliştirmek, kendisine ve çevresine fayda sağlamak isteyen danışan merkezli, çözüm odaklı, sistematik ve pozitif tutumlu herkes katılabilmektedir.
     Tecrübe Eğitim Kurumları’na telefon veya internet üzerinden yaptığınız başvuru işlemi tamamlandıktan sonra yalnızca size özel tanımlanan bir kullanıcı adı ve şifre ile yönlendirileceğiniz sisteme giriş yapabilir, sonrasında dilediğiniz gün ve saatlerde eğitim videolarını izlemeye ve yazılı kaynakları okumaya başlayabilirsiniz. Eğitim süresi boyunca tüm dijital kaynaklara ulaşımınız sınırsızdır.
     Yaşam Koçluğu Eğitimi sonucunda yapılan sınavda başarı sağlayan her katılımcı; üniversite onaylı ve uluslararası onaylı bir sertifika alma hakkı kazanmaktadır. Bu sertifika ile Yaşam Koçluğu mesleğini yüksek standartlarda uygulamaya başlayabilecek kişiler, iyileştirdikleri hayatlarda fark edilebilir değişimler yaratarak hem maddi hem de manevi bir tatmine ulaşma şansını da yakalamaktadır.
 
Ön Başvuru Formu