Sunuculuk Spikerlik Eğitimi

 • Eğitmenler
  Ece Üner, Erdoğan Arıkan ve Yalçın Çetin
 • Seviye
  İleri
 • Kurs Süresi
  2 Ay
Ece Üner ve Yalçın Çetin İle Sunuculuk ve Spikerlik Eğitimi

Dijitalleşmenin altın çağında öne çıkan meslekler grubu içerisinde yerini alan ve dikkatleri üzerine toplamayı başaran sunuculuk spikerlik kursu, bugün yalnızca haber spikerlerinin, program sunucularının, radyo veya televizyon çalışanlarının değil, aynı zamanda sosyal medya mecralarını kullanarak video blogları hazırlayan ve sunan kişilerin de ilgisini çeken bir uzmanlık alanı. 

Sunuculuk Spikerlik Kursu

Mesleki yeterlilik kazandıran bu kurs, kamera önünde konuşma teknikleri hakkında bilgiler içermektedir. Kurallara uygun ve doğru konuşma biçimleri hakkında ipuçları sunan, sunum ve anlatım becerilerini geliştiren sunuculuk spikerlik eğitimi, katılımcılarına mevcut kariyerlerinde fark yaratma veya yepyeni bir kariyer için en önemli adımı atma fırsatını da sunmakta. Bunun yanı sıra meslek alanı sinema, beden dili ve benzeri konularla ilgili olan kişilerin kendilerini geliştirmesi adına da önemli olan teknik ve pratik uygulamaları da içermektedir. Ayrıca bu kursta katılımcılara, alanında uzman ve iyi bir sunucu spiker nasıl olunur üzerine birçok yeterlilik kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Örneğin; canlı yayın spikerliği, dinleme, düşünme ve konuşma bağlamı, sözcük ve deyimlerin kullanımları, haber sunumu, redaksiyon, röportaj teknikleri, açık oturum sunuculuğu, programcı ve spiker bağlantısı gibi birden çok yeterlilikten söz etmek mümkündür. Bunun yanı sıra bu kursu almanın size neler katacağını merak ediyorsanız ve kendinizi bu alanda geliştirerek, geleceğin parmakla gösterilecek sunucu veya spikerlerinden biri olmak istiyorsanız bizimle hızlıca iletişime geçebilirsiniz. Üstelik bu alana katkı sunacak değerli olan kurslara da göz atmalısınız. Bunlar hangileri mi? Elbette ki dil gelişiminiz için oldukça önemli olan Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi’dir.

 

Konuşmasına tam anlamıyla hâkim bir anlatıcının kriz yönetimi konusunda diğer insanlara oranla daha başarılı olduğu günümüzde üzerinde durulması gereken bir gerçektir. Öyle ki özellikle canlı yayınlarda, konferanslarda, tartışma programlarında, açık oturumlarda veya protokolün bulunduğunu özel toplantılarda meydana gelebilecek herhangi bir aksi durumun önüne geçmek çoğu kez sunucu veya spikerin işidir.

Özelliklede dinleyiciyi yormadan ve konun dağılmasına neden olmadan, dikkatleri her daim üzerine toplayabilecek bir sunucunun konuşma şekli kadar cümle kuruş biçimi ve konu sıralaması da önemlidir. Kısacası bütün bu yeterlilikleri en doğru şekilde kazanmanın yolu tabii ki sunuculuk spikerlik kursuna bağlıdır.

Sunuculuk spikerlik kursuna katılmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey, Tecrübe Eğitim Kurumuna telefon veya internet üzerinden Online başvuruda bulunmak. Bu başvurunuz sonrasında eğitime hemen dahil olacağınız kullanıcı adı ve parolası sizin tarafınıza özel olarak iletilmektedir
Diksiyon konusunda belirli bir eğitimi almış veya alacak olan herkes bu eğitime katılabilir. Kendisini televizyon, radyo, reklam vb. alanlarda geliştirmek isteyenlerin tercih edebileceği, Türkiye'nin en geniş kapsamlı eğitim içeriğine sahip bu eğitimi, alanında uzman duayen Erdoğan Arıkan tarafından alacaksınız.
Sunuculuk - Spikerlik Eğitimi sonucunda yapılan sınavda başarı sağlayan her katılımcı; uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifika alma hakkı kazanmaktadır.

Sunuculuk ve Spikerlik Eğitimin İçeriği

  Sunuculuk ve spikerlik uzaktan eğitim konu başlıkları;
  • TV Haber Program Yapımcılığı
  • - Programa hazırlık
   - Konuk seçimi
   - Canlı yayında olası sürprizlere hazırlık
  • TV Haber Program sunuculuğu
  • - Konuşma organlarının hazırlanması
   - Kıyafet ve makyajda renk seçimi
   - Konuklara hitap şekli
  • Gazetecilik
  • - Gazeteci kimdir - Haber takibi ve haber oluşturma
  • TV Programcılığında Dili Doğru Kullanma
  • TV Programcılığında Doğru Beden Dili
  • Hikaye Anlatıcılığı
  • Diksiyon Tavsiyeleri
  • Diksiyonda Doğru Bildiğimiz Yanlışlar
  • İkna Etme Sanatı
  • Genele Hitap Etme
  • Kıyafet, Makyaj ve Takı Kullanımı
  • Spor Spikerliği
  • - Spor spikerliğinde vurgu ve tonlama
   - Spor spikerliğinde heyecanı yansıtma
   - Spor spikerliğinde seyirci ve dinleyici ile bütünleşme
   - Spor spikerliğinde yabancı dilin önemi ( yabancı sporcuların isim telaffuzları)
   - Spor spikerliğinde tarafsızlık
   - Futbol dışı spor dallarına hakimiyet
   - Spor yayınında ön hazırlık
   - Anlatımda tecrübenin önemi
   konu başlıklarımızla hazırlanan eğitim videoları sizi bekliyor.

Eğitmenlerimiz

Erdoğan Arıkan

Diksiyon Eğitimi

TRT Spikeri, TRT Diksiyon Eğitmeni

Ece Üner

Diksiyon Eğitimi

Haber Spikeri, Sunucu & Gazeteci

Yalçın Çetin

Diksiyon Eğitimi

beIN Sports Spikeri, Diksiyon Eğitmeni