DİKSİYON ve

ETKİLİ KONUŞMA

EĞİTİMİ

EĞİTMEN : ERDOĞAN ARIKAN

UZAKTAN EĞİTİM

BELGE : ULUSLARARASI ONAYLI

Diksiyon Kursu Uzaktan Eğitim Konu Başlıkları;

EVRENSEL DİKSİYON

* DOĞRU NEFES ALMAK - DİYAFRAM NEFESİ

* HARFLERİN VE KELİMELERİN ÇIKIŞI - BOĞUMLAMA

* SESİN DOĞRU KULLANIMI

* KONUŞMA HIZI

 

HAFLERİN DÜNYASI

 - ÜNLÜLER

     * NORMAL  A – İNCE A

     * E

     * I – İ – O – Ö – U - Ü

- ÜNSÜZLER

     * B – C – Ç – D – F

     * G – H

     * J - K

     * Ğ

     * L

     * M - N

     * P - R

     * S - Ş

     * T - V

     * Y - Z

 

ÜNLÜLERİN DARALMASI

  • ECEK, ACAK, KAYNAŞMA ÜNSÜZÜ Y

 

TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMA

 

HAYATLA İLETİŞİM

 

KONUŞMA TARZI VE KELİMELER

 

VURGU

 

TONLAMA VE ULAMA

 

SUNUCULUK – SPİKERLİK

 

BEDEN DİLİ

 

ALIŞTIRMALAR

HER 1,5 AYIN SONUNDA ERDOĞAN ARIKAN İLE CANLI YAYINDA UZAKTAN EĞİTİM FIRSATI

Kısaca Erdoğan Arıkan kimdir ?

     Doğru ve etkili konuşma denildiği zaman akla gelen isimlerin ilk sıralarında yer alan ünlü spor spikeri Erdoğan Arıkan, 1963 yılında Sakarya’da dünyaya gelmiştir. Geçmişten bugüne devam eden başarılı kariyerinin yanı sıra diksiyon ve hitabıyla da izleyicilerinin büyük beğenisini kazanan spiker, eğitim hayatı boyunca elde ettiği bilgi birikimi ve örnek kişiliğiyle akıllara kazınmayı başarmıştır. 20 yılı aşkın iş tecrübesinin yanına, 10 yılı aşkın eğitmen kimliğini de gururla ekleyen Arıkan; düzenlediği pek çok seminer ve panel ile iletişim becerileri ve diksiyon konularındaki değerli bilgilerini katılımcılarla paylaşmıştır.  Erdoğan Arıkan, hayatının her döneminde hem kendisini hem de çevresini eğitmeyi ve geliştirmeyi ilke edinmiştir. Başta Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere birçok devlet dairesi bünyesinde; aralarında Ankara, Hacettepe, ODTÜ, Gazi, Başkent, TOBB, Ege, 9 Eylül, Boğaziçi, Marmara, İstanbul,Çankaya ve Beykent Üniversitesi'nin bulunduğu seçkin eğitim kurumlarında ve elbette ki bilgisine ihtiyaç duyulan, Türkiye’nin önemli kamu, kurum ve kuruluşlarında eğitimler veren ve Türkçemizin doğru ve etkili kullanılmasına katkı sağlayan Arıkan, halen TRT de program sunuculuğunun yanı sıra yeni dönem spikerlik kurslarında eğitici olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

 

     Yıldız Teknik Üniversite’ne bağlı Kocaeli Meslek Yüksekokulu İşletme Bölümü’ndeki eğitiminin hemen ardından İstanbul’da   4 yıl boyunca özel bir şirkette çalışmış  ve sonrasında bir arkadaşının tavsiyesiyle TRT’ye başvurmuştur. Bugünkü başarısının ilk adımlarını attığı 1989 yılında, katıldığı sınavda gösterdiği üstün yeteneğinin ardından TRT bünyesinde spikerlik,sunuculuk,diksiyon,topluluk önünde konuşma,hitabet,yaşam koçluğu eğitimleri almıştır....  ilk olarak Diyarbakır Radyosu’nda göreve başlayan Erdoğan Arıkan; burada geçirdiği 3 yıldan sonra yine TRT bünyesinde çalışırken tekrar dışarıdan sınava girerek  elde ettiği “spor spikerliği” unvanı ile Ankara’ya yerleşmiştir. İsmini, bir daha unutulmamak üzere duyurduğu “Stadyum” programı ile başta futbolseverler olmak üzere tüm Türkiye’nin beğenisi kazanan ünlü spiker; katıldığı uluslararası birçok önemli organizasyonda da hem kişisel hem de ulusal temsilleri layıkıyla yerine getirmiştir. 6 Dünya Kupası,4 Avrupa Futbol Şampiyonası, 3 Olimpiyat Oyunlarının yanı sıra , tenis ve atletizm alanındaki dünya şampiyonaları, Akdeniz Oyunları ve 1993 yılından bugüne çeşitli ülkelerde gerçekleşen Avrupa Kupası maçlarında görev alan Arıkan, spikerlik ve sunuculuk alanındaki tüm bu çalışmalarının yanında programcılık sektöründe de değerli yapımlara imza atmıştır. “Süper Bir Gol”, “Futbol Her Şeye Değer”, “Spor Artı”, “Teknik Analiz”, “Yüz Yüze Futbol” ve “Spor Stüdyosu” adlı değerli ve sevilen programların yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenen Erdoğan Arıkan; yine bu alanda önemli pek çok ödülün de sahibi olmuştur. Stadyum programı ile çıktığı yolda; 2006 ve 2008 yılları Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek Ödülü’nü kazanan Erdoğan Arıkan, yine 2006 yılında Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin ödülüne “En İyi Program” kategorisinde sahip olmuştur.

 

     Yaşamı boyunca çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından 300’e yakın ödüle layık görülen Erdoğan Arıkan; ardı ardına elde ettiği başarılarını ve etkili iletişim, beden dili, telaffuz, ses bilgisi, vurgu, fonetik, nefes, tonlama, hitabet, diksiyon ve ilgili başlıklar altında hazırladığı eşsiz bir eğitimi, Tecrübe Eğitim Kurumları bünyesinde tüm uzaktan eğitim katılımcılarına aktarmak için hazır. Siz de bu ayrıcalıklı eğitim ile her alanda fark yaratmak, bir ekol tarafından yetiştirilme şansını elde etmek ve hayat boyu bu deneyimin sunacağı artılardan yararlanmak adına Tecrübe Eğitim Kurumları’na başvurabilirsiniz.

 

DİKSİYON VE ETKİLİ KONUŞMA EĞİTİMİ

 

     İnsan ilişkilerinin temelini oluşturan etkili iletişim, günümüzde pek çok kişi tarafından çok da hakim olunmayan bir konu. Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimlerinin artması ile aslında adından daha sık söz edilmeye başlanan bu konu, yalnızca topluluk önünde konuşan kişilerin değil, günlük yaşamında daha doğru ve etkili sözlü iletişim kurmak isteyen kişilerin de dikkatini çekmiş durumda. Özellikle belli ön yargıların kırılmasında, anlatılan konunun doğru ve etkileyici bir şekilde dinleyene aktarılmasında ve kelimeler ile cümlelerin doğru vurgulamalarla desteklenmesinde en önemli unsur olan etkili konuşma teknikleri; ikna kabiliyeti yüksek bireyler dahil olmak üzere aslında herkesin bilmesi gereken iletişim temellerinden. Etkili iletişimin başlıca maddesi olan diksiyon ise hitap ettiğiniz kişi ya da kitlenin sizi tam anlamıyla dinleyip anlayabilmesi için ilk basamağı oluşturmakta. Anlatım esnasında doğru ses tonunun, söyleniş biçiminin, ses uzunluğu veya kısalığının, vurgunun, tonlamaların ve jest ile mimiklerin seçilmesi anlamına gelen ve genel anlamda konuşma sanatı olarak özetlenebilen diksiyon; kurallara uygun, akıcı ve anlaşılır konuşmak isteyen herkesin öğrenebileceği bir beceri.

 

     Yalnızca anlatılanın değil, anlatıcının da akıllarda kalması için oldukça önemli olan Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi; topluluk önünde konuşurken heyecanlanan, duygu ve düşüncelerini anlatmakta zorlanan, iletişim sürecinde özgüven eksikliği yaşayan, konuşurken ses denetimini yapamayan veya akıcılığını kaybeden herkesin yararlanabileceği oldukça keyifli bir eğitim. Anlatımın her aşamasını detaylı olarak ele alan eğitimde; katılımcılara ses, nefes, tonlama, fonetik, vurgu, beden dili, telaffuz gibi birçok başlık detaylandırılarak anlatılmakta. Alanında uzman hocaların örneklerle pekiştirerek sunduğu tüm başlıkların ortak özelliği ise kişinin olması gerektiği gibi bir konuşma becerisi kazanmasını sağlamak. Kesinlikle doğuştan gelen bir yetenek olmayan ve her yaşta öğrenilebilen etkili konuşmanın kurallarının, inceliklerinin ve püf noktalarının sunulduğu eğitimde; yıkıcı, yapıcı, ilginç, canlı, motive edici ve benzeri pek çok tarzda anlatımın da detayları ve örnekleri üzerinde durulmakta. Yine bu süreçte dinleyici hedef kitle özelliklerinin de bilinmesinin öneminden bahseden profesyoneller; katılımcılara, dinleyicileri hangi kriterlere göre değerlendirmeleri gerektiğini de öğretmekte. Öyle ki dinleyicilerin yaş, meslek, eğitim, dil, cinsiyet, gelir düzeyi, sosyal sınıf gibi değişkenlerini göz önünde bulundurarak yapılacak bir etkili konuşma ile etki sağlamamak içten bile değil. 

 

     Basmakalıp cümlelerin yerine daha dikkat çekici ne gibi cümleler kurulabileceğinin, konuşmanın önemli yerlerinin nasıl daha fazla vurgulanabileceğinin veya konuşmanın başından sonuna dek dinleyicinin dikkatinin dağılmaması için neler yapılabileceğinin altı çizildiği Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitiminde; katılımcının bugüne dek nasıl konuştuğunu ve nerelerde hatalar yaptığını fark etmesi de amaçlanmakta. Bu sayede bireylerin kendilerini ve hitap biçimlerini tanıması için de bir fırsat oluşturan Etkili Konuşma Eğitimi, süreçte karizmatik ve büyüleyici hitap tekniği kazanan herkesin günlük yaşamda daha dik bir duruş sergilemesine de vesile olmakta. Kursu başarı ile tamamlayanların uluslararası geçerliliği olan bir diploma almaya hak kazandığı, Uluslararası Onaylı Diksiyon ve Etkili Konuşma Eğitimi, tüm katılımcılarına çağdaş, patetik ve akılda kalıcı bir konuşma ve anlatım biçimi kazandırmak adına oldukça yeterli.

 

DİKSİYON KURSU

 

     Günümüzde bir takım kanallardan kötü örnekleri ile sıkça karşılaştığımız diksiyon; aslında bir insanın kişiliğini, güvenilirliğini ve hatta kültürel düzeyini ilk bakışta yansıtan en önemli unsur. Türkçenin doğru kullanılması, bir konu hakkında konuşurken kelimelerin doğru yerlerde vurgulanması ve hatta özenle seçilen kelimelerin ağızdan anlaşılır biçimde çıkması, dinleyicide şüphesiz ki oldukça olumlu bir etki bırakmakta. Bir insanın anlam derinliği ve inceliğini kavrama süreci hakkında da ipucu veren diksiyon; aynı zamanda korku, utanma, küstahlık, dalgınlık, kibir, özgüven, cesaret ve dahası ile ilgili alt metinleri de içeren bir kişi analiz yöntemi. Doğru eğitmenler önderliğinde yürütülen ve sunulan başarılı bir Diksiyon Kursu ise katılımcılarına tam anlamıyla yepyeni bir pozitif karakter özelliği kazandırmakta.

 

     Öğrencilerin başkaları üzerinde ne derece etki bıraktıklarını, telaffuz ve anlatım kusurlarını rahatlıkla tespit edip düzeltebileceği Diksiyon Kursu süresince verilen bilgiler, her alanda başarılı bir konuşmacı ve tabii ki dinleyici olmak adına altın değerinde. Türkçenin ses ve söyleyiş özelliklerinin, yazı ve konuşma dili arasındaki farkların, diyafram nefesi kullanımının, tonlamaların, boğumlamanın, vurgulamanın, konuşma hızının, ses yüksekliğinin ve benzerlerinin öğretildiği Diksiyon Kursu; bireylere etkili beden dili kullanımı, imaj, yaratıcı konuşma ve doğaçlama gibi becerileriler de kazandırmakta.  Diksiyon kurallarının en ince ayrıntısına kadar katılımcıya anlatıldığı kursta, öğrenilen bilgileri özenle seçilmiş örneklerle pekiştirmek de mümkün.

 

     İlk olarak hece ve sözcük vurgusunun üzerinde durulduğu Diksiyon Kursu, kelime seçimleri konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bilgiler de içermekte. Etkili konuşmanın en bilinen anahtarları olan jest ve mimiklerin doğru kullanımı da yine bu değerli kursun kapsamı içerisinde. Yeterli ses seviyesinde, yumuşak ve etkili bir anlatımın hayat boyu ne gibi kazanımlara kapı açacağının vurgulandığı kurs, her yaştan ve meslek grubundan insan için değerli bilgiler barındırmakta. Kurs boyunca yapılması önerilen diksiyon egzersizleri de Türkçemizin doğru kullanımı için oldukça önemli. Yine bu süreçte yöresel aksanın yarattığı telaffuz bozukluklarının önüne geçilmesi de mümkün.

 

     Diksiyon Eğitimi, özellikle yeni dahil olunacak bir toplulukta kişinin oldukça hızlı bir biçimde güven ortamı oluşturmasını ve dikkatleri üzerinde toplamasını da sağlamakta. Bilinçli olarak seçtiği kelimeler, yaptığı vurgulamalar ve mimikler ile diğer insanların ilk izlenimlerinde güvenlerini kazanabilen diksiyon eğitimli bireyler, iletişimin devamında da bu olumlu izlenimi sürdürmeyi başarabilmekte. Bir iş görüşmesinde, sunumda, topluluk önünde yapılacak bir konuşmada veya arkadaş ortamında konuşması ile ilgi uyandıran bir kişinin, bu özelliğiyle hemen her ortamda bir adım önde olması da mümkün. Halkla ilişkiler uzmanlarının, öğretmenlerin, konuşmacıların, yakında zamanda iş görüşmesi yapacak kişilerin ve hatta anne babaların özellikle katılması önerilen bu kursta; sesli harf özellikleri, okuma egzersizleri, temel diksiyon kuralları, ulama, durak, kavram, özel kelimelerin söyleniş biçimleri, cümle vurgusu ve benzer konular hakkında yeterlilik kazanılmakta.